lyžování léto

  

Věděli jste, že hory v létě jsou snad ještě krásnější?

 

Nejdřív začneme přírodou, stezkami a krásnými stavbami…

 

700 m

NAUČNÁ STEZKA GUSTAVA LEUTELTA  - jedná se o okružní stezku, kdy si můžete vybrat kratší a delší variantu. Kratší nabízí 5 stanovišť (5,4 km), delší pak 9 stanovišť (11,3 km). Dozvíte se o historii a zajímavostech Josefova Dolu a okolí. Stezka je pojmenována podle místního rodáka, spisovatele Gustava Leutelta. Start stezky je poblíž nádraží.

1,3 km

NAUČNÁ STEZKA JEDLOVÝ DŮL – stezka vedoucí podél říčky Jedlové je dlouhá 1,8 km a na 9 stanovištích Vás seznámí s místní flórou a faunou. Cestou potkáte Dolní, Pekelný vodopád a vodopády Jedlová, kde máte možnost se vykoupat a u pramene i napít vynikající vody. Stezka není od Apartmánů daleko pěšky, případně je možné popojet na odpočinkové místo Lesní Brána, kde je možné zaparkovat (cca 10 aut)

4,4 km

PROTRŽENÁ PŘEHRADA – jestli na člověka někde dýchne duch místa, pak právě tady. Stála jeden rok a pak se stalo obrovské neštěstí. Protržení přehrady způsobilo vznik obrovské vlny, která spláchla skoro celou Desnou. Zemřelo mnoho lidí. Dnes na místě přehrady najdete pouze zbytky zdí a majestátně stojící Šoupátkovou věž, která neštěstí přežila. Projít si můžete naučnou stezku dlouhou 1 km, kde se seznámíte s celou událostí. K přehradě se dostanete od Apartmánů cestou dlouhou 4,4 km. Vyrazte směrem k nádraží a pak po žluté turistické značce, případně od přehrady Souš, kde je parkoviště (trasa 5,4 km)

 

6,1 km

ROZHLEDNA ŠPIČÁK – vyhlídková věž nad chatou je vysoká 18 metrů a vystoupat na vyhlídku můžete po 69 schodech. Kruhový výhled pak nabízí podívanou na celé Jizerské hory, Krkonoše či Ještěd. Na kopec Špičák můžete dojít pěšky anebo se nechat vyvést lanovkou. V chatě najdete restauraci s vnitřním i venkovním posezením. Venku pak malé dětské hřiště s trampolínou.

6,5 km

ROZHLEDNA BRAMBERK – jedna z typických rozhleden v Jizerských horách. Na vrchol Bramberku vede 8 značených cest, které lze různě kombinovat. U rozhledny je vynikající restaurace a také malá ZOO.

7,7 km

ROZHLEDNA KRÁLOVKA – krásná, nově rekonstruovaná stavba s rozhlednou, u které najdete dětské hřiště a skvělou restauraci. Doporučujeme zaparkovat dole na Parkovišti Hrabětice u Kapličky a vydat se nahoru pozvolným stoupákem až k rozhledně. Cestou potkáte celou řadu krásných chat a chalup. Třeba Tesanku anebo Prezidentskou chatu. Z rozhledny Královky dál vede naučná Mravenčí stezka s vyřezávanými zvířaty. Na této trase je jedno to tajné místo na houby, upřesníme, pokud budete chtít…

8,6 km

MODRÉ PUTOVÁNÍ ZA ZÁZRAČNOU VODOU V BEDŘICHOVĚ – projděte se s dětmi krásnou stezkou kolem Bedřichova a osvoboďte duši loupeživého rytíře Dornsta. Díky hrací kartě a příběhu se rády projdou i ty děti, které nemilují dlouhé procházky. Hrací karta ke stažení zde:

http://www.bedrichov.cz/evt_file.php?file=3724&original=Hraci%20list_FINAL.pdf

10,4 km

PROCHÁZKY NA MALINÍKU – zaparkujte na parkovišti Maliník v Bedřichově a vydejte se po naučné stezce Černá Nisa. Kromě krásné přírody zde najdete několik vodních děl mimo jiné vodní zámek.

12,8 km

PŘEHRADA SOUŠ – krásná procházka podél přehrady nabízí krásnou přírodu a pohled na klidnou vodu. Pozor, plavat se tu nesmí, ale i tak je to nádhera. Poblíž přehrady je oficiální parkoviště.

13,3 km

KOŘENOV A JEHO ČÁST PŘÍCHOVICE – krásné horské město nabízí spoustu krásných staveb – osmiboká tesařovská Kaple s bílými zdmi, rozhledna Štěpánka, Maják Járy Cimrmana (kde se v přízemí budovy nachází muzeum), Železniční muzeum a mnohé další. Do Kořenova můžete samozřejmě autem, ale zvažte také variantu vlakem. Do Kořenova totiž vede Jizerská dráha, která je známá hlavně úsekem Tanvald – Kořenov, kde ve vybraných dnech jezdí zubačka s unikátním ozubnicovým systémem, který umožňuje překonávat strmý horský terén. Do Tanvaldu můžete autem (8,9 km), ale také vlakem ze zastávky Josefův Důl (350 m). Kdy jezdí zubačka, zjistíte na www.zubacka.cz. Většinou je její jízda spojena s dalším programem, jako jsou Borůvkové dny, Den zubaček, Bramborové ukončení sezóny apod.

 

25,4 km

JEŠTĚD – vyjeďte lanovkou a rozhlédněte se po dalekém okolí. Kdo má rád trochu adrenalinu, může sjet dolů na koloběžce. Parkovišť zde najdete hned několik. Z centrálního parkoviště 3 vede pěkná cesta až k lanovce, koloběžky můžete vrátit kousek od zaparkovaného auta.

 

 

Kam se vydat, když prší anebo chcete víc mezi lidi?

 

700 m

MUZEUM MÍSTNÍ HISTORIE JOSEFŮV DŮL – nabízí tři sekce – historie Josefova Dolu, průmysl na horním toku řeky Kamenice a významné osobnosti obce (muzeum najdete v budově Infocentra)

2,3 km

BOWLING JOSEFŮV DŮL – dvě bowlingové dráhy, občerstvení a milá obsluha, více na: https://www.bowlingjosefuvdul.cz/?lang=cs, doporučujeme rezervaci dráhy

3,7 km

MUZEUM HRAČEK V JIŘETÍNĚ POD BUKOVOU – pokud se chcete podívat, jak se vyrábí dřevěné hračky, jste na správném místě. Dětem se to bude moc líbit. A ještě více si užijí možnost samy si vyrobit hračku nebo jen slepit pár různých dřevěných tvarů dohromady. Děti zde vydrží hodiny a hodiny. O prázdninách doporučujeme rezervaci prohlídky (www.detoa.cz)

6,5 km

LANOVÝ PARK ARTUR V JANOVĚ NAD NISOU – v tomto lanovém parku najdete překážky v podobě různých sítí a lanovek. Je zde několik úrovní obtížnosti, aby si na své přišly jak malé, tak větší děti

7,2 km

AUTOMOTO MUSEUM LUČANY – zatím ve výstavbě, otevření se plánuje na polovinu roku 2021.

8,9 km

BOBOVÁ DRÁHA V JANOVĚ NAD NISOU – 900 metrů dlouhá dráha s 22 zatáčkami nabízí adrenalinový zážitek (více informací na www.bobovadrahajanov.cz)

9,5 km

MUZEUM OBRNĚNÉ TECHNIKY VE SMRŽOVCE – muzeum nabízí zhruba 40 exponátů z druhé světové války i poválečné doby. Na plochách areálu probíhají i ukázky jízd a rekonstrukce bojových operací (více na www.tankysmrzovka.cz)

17,3 km

LIBERECKÁ ZOO – nejen s bílými tygry (více na www.zooliberec.cz)

19,4 km

SKLÁRNA A MINIPIVOVAR NOVOSAD A SYN V HARRACHOVĚ – zajeďte se podívat, jak se vyrábí skleničky, džbánky a další skleněné výrobky do sklárny, kde se dostanete na pár metrů od pravých sklářů. Podíváte se i do brusírny a dalších částí budovy. Po prohlídce můžete navštívit restauraci se skvělým jídlem či nakoupit dárky domů (více na http://www.sklarnaharrachov.cz/)

21,8 km

IQ LANDIA (www.iqlandia.cz), IQ PARK, AQUAPARK BABYLON, LUNAPARK BABYLON (www.centrumbabylon.cz)

22 km

KINO CINESTAR LIBEREC (www.cinestar.cz)

22,6 km

KINO CINEMACITY LIBEREC (www.cinemacity.cz)